Načítám :-)

Výchozí vzhled

Černá a bílá zatím jen pokus, pokud se ti líbí, napiš.

0:09 Host čte článek Alenka v říši divů
0:08 Host čte článek SKŘÍTEČEK LÍSKÁČEK
0:08 Host čte článek Holení v podpaží
0:08 Host čte článek Bomba
0:08 Host čte článek Pochybuje
0:08 Host čte článek Saša jede!
0:08 Host čte článek Mystery - lední revue
0:08 Host čte článek Deníček

Jak se stát dobrou kamarádkou...

Člověk je společenská bytost, která se po celý život učí žít v nějaké sociální(společenské) skupině a tou nejzákladnější je rodina. Později přichází zlom, povětšinou s nástupem do školy, kdy se najednou člověk – dítě ocitá mezi svými vrstevníky a musí se naučit nejen jakémusi školnímu řádu a přizpůsobit se školním povinnostem, ale také fungovat ve třídě, vybudovat si v ní určitou svojí pozici...

Jednodušeji řečeno:v průběhu vývoje se dítě učí, jak nebýt samo, jak navázat kontakt, jak být druhými přijímán a vyjít s nimi, jak být užitečný, a co ho činí oblíbeného.

Učí se pomáhat, ale i nevnucovat se, mluvit i mlčet jako ryba, když je to třeba, vyjít s druhými i bojovat a prosazovat svůj názor.

Během života potkáváme spoustu lidí. Někteří nám sedí více, jiní méně. Hledáme mezi nimi osobu, se kterou bychom si rozuměli, trávili společný čas, sdíleli stejný názor, o které se zajímáme, měli se komu svěřit a potřebujeme vědět, že nejsme sami, že můžeme někomu důvěřovat, spolehnout se a být sami potřební.

Zkrátka hledáme kamaráda, kamarádku.Býti dobrou kamarádkou či kamarádem není snadné a učíme se kamarádství dlouhý čas, někdy i celý život. Určitě už se Ti několikrát stalo, že ses s kamarádkou nebo kamarádem pohádal(a), v něčem jste se neshodli a dalo Vám spoustu práce dát vše zase do pořádku nebo se to také už nepodařilo. Pokusím se Ti teď napsat několik pravidel, kterými budeš-li se řídit, je tu šance, že Tvé kamarádství vydrží. Chce to tedy snahu z obou stran...

1) DŮVĚRASe svou kamarádkou, kamarádem bys měl(a) mít takový vztah, kdy si vzájemně věříte. Důležité na důvěře je, že si důvěřujeme bez ověřování a pochybností. Máš-li pochybnosti a potřebu ověřovat, znamená to, že k sobě nejste zcela upřímné a není tedy něco ve vašem vztahu v pořádku.

2) BÝT OTEVŘENÝ(Á)Je-li kamarádství opravdu kvalitní, nebojíme se kamarádovi či kamarádce s čímkoliv svěřit. Znamená to, že není témat, o kterých byste nebyli schopni mezi sebou mluvit, ovšem je možné si promluvit a se vším je možné se svěřit.

3) POROZUMĚNÍKamarádi by o sobě měli vědět mnohé. Každý z nás má minulost, ať už se za ni stydí či ne. Je to část života, kterou dobrému kamarádovi můžeme odvyprávět a nemusíme se bát, že by se tím mezi námi něco změnilo. Kamarádovi se můžeme svěřit se svými obavami, jakož i nadějemi a přáními.Platí zde jedno pravidlo: Vědět o všem nestačí. Vyjádřit se, pochopit a porozumět znamená mnohem více.

4) SOUCÍTĚNÍ A SDÍLENÍ RADOSTIKdyž je na tom jeden špatně, ví, že ten druhý soucítí, neboť sdělená bolest bývá poloviční bolest. Radost sdílená oběma se stává ještě radostnější.

5) SPOLEČNÁ POČÍNÁNÍKamarádi se snaží, a leccos pro to dělají i obětují, aby spolu mohli nejen pobýt, nýbrž i společně něco dělat, což jejich vztah ještě více utuží

6) BÝT SOBĚ ROVNIKamarádský vztah by měl mít jakousi symetričnost. Těžko najdeme kamaráda či kamarádku, je-li mezi námi generační rozdíl apod. Rovnost se pozná i v tom, že ani jeden nezahlcuje komunikaci sám sebou, nekáže, nebádá, nekárá, ale dokáže také zúčastněně naslouchat.

7) VÁŽIT SI JEDEN DRUHÉHOJeden druhého si cení, váží a také oba považují své kamarádství za významné, do něhož stojí za to investovat čas a energii.

Co do kamarádství nepatří???

Žárlivost, nepřejícná závist a soutěživost. Na kamaráda se nežárlí, poskytuje-li mu potěšení či radost někdo jiný. Úspěchy a ocenění si vzájemně přejí a společně se z nich radují. A nejsou na závodní dráze, nesoutěží o to, kdo je lepší, úspěšnější, obdivovanější.

Autor: Lubomira

2.3. 2005

Komentáře k článku

Nový komentářsarka_sss30. 1. 2017 14.57

mě se líbí

kkk15. 9. 2013 11.56

Je to pravda... Díky tomuto článku jsem se dnes přestala kamarádit s Karolínou G....

MissStringini25. 5. 2008 12.10

tento článek pomohl i mě

Monika19129515. 12. 2007 18.00

dobrý článek

KidsLand.cz ©2017, loga
Pravidla používání webu

WEBDESIGN BY HAZMI

Mobilní zobrazení.
Doporučujeme