Načítám :-)

Výchozí vzhled

Černá a bílá zatím jen pokus, pokud se ti líbí, napiš.

0:02 Host čte článek Pokračovatelé mistrů
0:02 Host čte článek Mám podváhu
0:02 Host čte článek
0:02 Host čte článek Na vysvědčení s desaterem
0:02 Host čte článek 3:15 Přežiješ
0:02 Host čte článek Kominík Dominik

Rozhovor se skupinou Erion

Na otázky odpovídal kapelník a kytarista skupiny ERION Jirka Fejt

Líbí se mi písničky, co jsou takové "irské". A taky to, že máte tu samou českou a anglickou písničku. Jak vás to napadlo zpívat irské písničky?

Neřekl bych, že jsou písničky přímo „irské“, postupně jsme se ale propracovali ke stylu, který využívá irských i keltských motivů. Nahrávají tomu také nástroje, které máme v kapele – housličky, flétny i kytary. To vše pak dohromady zní tak, jak to znáš z našich nahrávek.

Navštívili jste někdy Irsko?

Přímo v Irsku jsme zatím nebyli, ale rádi bychom se tam podívali. Irsko a Skotsko známe hodně z filmů (Statečné srdce, Highlander…). Tamní krajina je překrásná. Shodou náhod jsem ale vystudoval dálkově vysokou školu v irském městě Sligo.

Přijedete někdy do Prahy na koncert?

Určitě! V Praze chceme hrát teď častěji. Nejbližší pražský koncert budeme mít 4. dubna v klubu Matrix (www.matrixklub.cz). Přijdeš se na nás spolu se svými kamarády či kamarádkami podívat?

Jak jste se dali dohromady?

Byl to postupný vývoj. Nejdřív jsme hráli na kytary s naším zpěvákem Martinem, pak přibyl houslista, druhý kytarista…atd. Začali jsme zkoušet u nás na gymplu v Tachově (nejdříve převzaté písničky, ale přibývaly i naše vlastní nápady). Pak jsme vymysleli naší první písničku s textem, vymýšleli jsme pořád nové a nové motivy a vlastních skladeb přibývalo. Pak přišlo první vystoupení na narozeninách našeho kamaráda, první vystoupení v klubu, první změny v obsazení v kapele…, pak už to šlo velmi rychle

Ahoj, moc toho o vás nevím, ale cestujete po více zemích, jak se povídá?

Ahoj, zatím cestujeme každý zvlášť (já byl před 14ti dny na horách v Itálii), společně cestujeme po České republice v rámci našich koncertů. Do budoucna bychom ale chtěli koncertovat i v zahraničí a možná tam natočit i videoklip.

O čem jste se kdy nejvíc pohádali?

Tak to je otázka „na tělo“ J No, po pravdě řečeno si na nějakou extrémní hádku ani nevzpomínám. Hádáme se hodně ve zkušebně o tom, jak by měla skladba vypadat. Potom třeba s Martinem (zpěvákem), když někam jedeme a on má na starosti mapu (naviguje, kam odbočit…). Naposledy jsem se ho v Praze ptal: „Tak kam mám tady odbočit – doleva nebo doprava?“ A on mi s klidem říká: „Já to mám tady na mapě rovně!!!“ No, tak to byl gól! Jeho další oblíbená odpověď je: „Jeď spíš vpravo“ …takže v autě je vždycky veselo J

Jaký je váš zatím dosavadní největší úspěch?

Každý asi vnímá úspěch jinak. Pro někoho to jsou ocenění, ale myslím, že pro nás je ten největší úspěch to, že se naše hudba líbí lidem – píší si a volají do rádií o její zahrání, na festivalech si s námi lidé zpívají… To je ta největší odměna za všechnu tu muzikantskou dřinu (hodiny ve zkušebně a nahrávacích studiích, stěhování aparatury, noční cesty z koncertů). My děláme muziku hlavně proto, že nás baví hrát na koncertech pro lidi…

Jsou už holky zadané?

Nechtěl bych odpovídat za naše holky. Poradím Ti lepší věc – za pár dnů spustíme na našem webu www.erion.cz diskuzi, tak tam napiš dotaz přímo na ně!

Jaké jsou vaše hudební vzory?

Každý má ty své. Mé vzory jsou, vzhledem k tomu, že jsem kytarista: Queen (kytarista Brian May), TOTO (kytarista Steve Lukather), Bon Jovi (kytarista Ritchie Jambora), Santana, Pink Floyd, Kreyson… Je jich fakt hodně, ale spíš se mi líbí kapely z dřívějších let, než ty současné. Dneska už málo kapel přichází s něčím zásadním, s něčím úplně novým. Určitě ale všem doporučuji navštívit koncert nějaké velké kapely (dnes už jich u nás vystupuje poměrně dost). Kdo to nezažil, tak ani neví, o co přichází!

Kdo je ve vaší kapele šéfem, neboli jak se dokážete shodnout, když je vás tak hodně?

Kapelníkem jsem já, ale na všem se domlouváme společně. Nikdo nemůže vše rozhodovat sám, vždy musí poslouchat názory ostatních. Máš ale pravdu v tom, že tolik názorů je občas složité skloubit dohromady… Pak musí mít někdo poslední slovo – a je to většinou kapelník J

A co plány do budoucna?

Chceme hrát více koncertů po Praze, chtěli bychom natočit další videoklip (ten první máme ke stažení na www.erion.cz). Album „Zasněžený moře“ určitě není poslední… A pořád chceme naší hudbu zdokonalovat a vymýšlet nové písničky, které budou bavit jak nás, tak i lidi na koncertech. Věříme, že se nám to povede. Chtěli bychom také začít podporovat mladé, začínající kapely, protože víme, jak je to na začátku těžké, než si vás někdo jako kapely všimne – nebo až vás někdo vůbec zahraje na rádiu.

Máte nějaký fanklub?

Fanklub máme – ale teď jsme předělávali naše www stránky a nový fan klub spustíme až za pár dnů. Když se přihlásíš, tak Ti budou chodit novinky o kapele a budeš mít různé výhody a třeba i možnost levnějších nákupů v našem e-shopu.

Jinak jedinečná možnost setkat se s námi je na letním táboře, který jako kapela spolupořádáme. Info o táboře jsou na www.taborbonetice.cz (teď pár dnů neběží, protože převádíme doménu, ale až se zase rozběhnou, tak je tam spousta fotek, informací a také on-line přihláška). Vždycky na táboře na něco hrajeme – už jsme byli kovbojové, indiáni, řečtí bohové, mimozemšťani a letos to bude nejlepší – budeme piráti. Jezdíme na koních, hrajeme spoustu her, večer pořádáme diskotéky, zpíváme, vystupujeme s kapelou, spíme pod širým nebem…jsou to vždycky super prázdniny. Kromě všeho ještě každý den jezdíme na koních! Myslím, že jsme jediná kapela u nás, která pořádá v létě tábor pro děti…

Děkujeme Jirkovi Fejtovi za rozhovor

Autor: Lubomira

24.9. 2005

Komentáře k článku

Nový komentářKidsLand.cz ©2017, loga
Pravidla používání webu

WEBDESIGN BY HAZMI

Mobilní zobrazení.
Doporučujeme