Načítám :-)

Výchozí vzhled

Černá a bílá zatím jen pokus, pokud se ti líbí, napiš.

0:07 Host čte článek O Píďalce
0:06 Host čte článek Čas adventní – čas zázraků
0:06 Host čte článek Nákup přes internet
0:06 Host čte článek Co možná nevíte o zvířatech
0:06 Host čte článek Pěvecký talent
0:06 Host čte článek Vítejte v iglú
0:06 Host čte článek Jak poznat pravého kamaráda?
0:06 Host čte článek Cukrovka
0:06 Host čte článek Nevydařená pusa

Posvátná zvířata - žáby

žábaMohutný orel, silný tygr, král zvířat lev anebo bájný drak - to všechno jsou silné bytosti vyvolávající úctu, obdiv a respekt. Není proto divu, že byli a stále ještě jsou v některých kulturách a vírách tito tvorové považováni za posvátné. Ale co třeba taková žába?


Nechci se vůbec dotknout milovníků a obdivovatelů těchto obojživelníků, ale přece jen žába si v přírodě poskakuje skoro až na konci potravinového řetězce. A přesto ropuchy s bradavičnatou kůží, které se jen málokomu zdají roztomilé nebo slizké blatnice a posvátná žábakuňky v močálech a tůňkách mají také své místo mezi uctívanými zvířaty. Ptáte se proč? Žáby a žabáci jsou totiž velcí čarodějové. Dokážou nejenom skákat přes potok, ale - hop a hop - a jsou v jiném světě. Jednou na zemi, podruhé pod vodou. Jejich skoky představují magická kouzla, jejich schopnost se přizpůsobit je symbolem příjímání nových myšlenek.

žabí princUrčitě jste také někdy zaslechli pořekadlo „sedí jako žába na prameni". Neústupná odporná žába hlídá poklad, sedí na prameni živé vody a ten, kdo se jí štítí se k prameni nikdy nemůže dostat. Ale moudrý člověk přijme žábu s celou její ošklivostí, obdaří ji sladkým polibkem a promění v krásnou princeznu. Tomu se pak za odměnu otevřou nevídané možnosti.

Kdo občas narazíte na mé články, tak zřejmě víte, že skoro vždycky, když o něčem píšu, mě napadne nějaká písnička. No a jako stvořená k tomuto povídání je skladba od slovenské skupiny Elán s příznačným názvem „Žaba na prameni".

Žába je symbolem změny a ve starověku byla symbolem znovuzrození. Málokdo dnes ví, že ve starém Egyptě nosila královna světa duchů a čarodějka Hekat talisman žábapředstavující žábu s nápisem „vstala jsem z mrtvých". Pro starověké Řeky byla žába zasvěcená bohyni lásky Venuši. Babyloňané viděli v žábě symbol plodnosti. Pro Indiány je žába tvorem, který ovládá déšť a v Severní Africe žába jednou přinese lidem od bohů nesmrtelnost.

A ještě něco. Pokud je vaše nejoblíbenější zvíře žába, je to nejspíš vaše totemové zvíře. V tom případě máte sklony přemýšlet nad se starými moudry, pátráte po tajemných a neobvyklých věcech a stejně jako žába jste schopni se rychle přizpůsobit nečekaným změnám. Jste pyšní na svoji nezávislost, ale zároveň dokážete snadno pochopit pocity druhých lidí. Když někdo přijme žábu jako své totemové zvíře, stane se žába jeho ochráncem a pomůže mu překonat velké změny, které ho v jeho životě čekají.

žábaA nakonec nahlédneme do snáře, kdyby se vám třeba po přečtení tohoto článku zdálo o žábách. Žáby v rybníce viděti - mnoho peněz obdržeti, štěstí v obchodech, věrná láska - a to je dost dobrý, ne?

A mimochodem, je tu mezi vámi někdo, kdo si pamatuje na seriál o čaroději Čáryfukovi a jeho žabákovi Tačvudovi. Až tedy uvidíte někde poskakovat žábu, zkuste v ní uvidět malou čarodějku, která se jen skrývá v žabí kůži.

Zdroj obrázků:www.mountainvalleycenter.com, homepages.ius.edu, forums.polyloop.net, www.biolib.cz

8.1. 2008

Komentáře k článku

Nový komentářlokalos12. 12. 2012 12.33

Pěkný článok.

KidsLand.cz ©2017, loga
Pravidla používání webu

WEBDESIGN BY HAZMI

Mobilní zobrazení.
Doporučujeme