Načítám :-)

Náladový prsten

mood ringMood Ring, v našich zeměpisných šířkách známý spíš jako „Náladový prsten.“ Je již celkem dlouhou doubu obrovským prodejním hitem.

Když jsem si tuto větu přečetl přišla mi jako nesmyslná, neboť já osobně jsem se o něm dozvěděl teprve nedávno. Ovšem když jsem se o tom zmínil přátelům a známým, zjistil jsem že je tomu opravdu tak a tento typ prstenu, na který můžete narazit téměř v každé bižuterii je vcelku oblíbeným a co více levným dárkem.


Ptáte se o co jde?

Je to vlastně obyčejný kousek kovu doplněný o tekuté krystaly. Ty reagují na změnu nálady, nebo teploty nositele. A to změnou barvy. Ovšem co by to byl za světoznámý vynález, aby si ho nevzala na paškál americká armáda. V tomto případě přesněji pensylvánská univerzita, která přišla na to, že by takovéto prsteny mohly zachraňovat životy vojáků.

Konkrétně to byl profesor Shua Jang, který mírně upravil vlastnosti kapalných krystalů a přidal jim úplně nové vlastnosti. Takto pozměněný náladový prsten dokáže reagovat na výbuchy v blízkém okolí a zjišťovat jejich sílu.
mood much

Snad už za druhé světové války se vědělo, že lidé, potažmo vojáci vystavovaní častým pumovým výbuchům jsou ohroženi nejen zasažením samotného výbuchu, ale i tlakovou vlnou a hrozí jim takzvané „mozkové trauma.“ To se může projevit i za několik let a skončit v horším případě trvalým poškozením mozku, nebo dokonce smrtí. Podle průzkumu americké oragnizace je pravděpodobné, že každý pátý americký voják v Iráku může trpět mozkovým traumatem v první fázi, které sice samo o sobě není téměř nijak nebezpečné, ovšem činí postiženého méně odolným proti dalším tlakovým vlnám. A tady přichází na řadu náš Náladový prsten. Ten díky úpravám profesora Janga mění barvu podle síly tlakové vlny. Což se prokázalo jako důležitá pomoc pro záchranu životů vojáků zasažených výbuchem.

Prsten každému vojákovi?

Testování nové technologie v bojových situacích se ukázalo jako velmi slibná záležitost. A proto americká armáda připravuje zařazení těchto prstenů do povinné výbavy vojáků nasazených v rizikovém prostředí. Teď se jedná o tom, zda to bude v dnešní podobě prstenu, nebo armáda pouze převezme tento nápad a bude vyrábět štítky, která se budou umisťovat na uniformu. Lékařům pak bude stačit pouze pohled na takovýto štítek a budou vědět jak těžkému výbuchu který vojak čelil.
tvary

Trocha historie.

Objev náladového prstenu se přičítá americkému klenotníkovi Marvinu Wernickovi. Ten v roce 1960 doprovázel svého kamaráda-lékaře k akutnímu případu nemocného dítěte. Když lékař vytáhl termometrický proužek a měřil s ním dítěti teplotu na čele, panu Wernickovi bliklo v hlavě a s vidinou zisku z nového hitu začal s výrobou a prodejem. První prodejné výrobky měly podobu kroužku, se zasazeným umělým kamenem, který byl naplněn tekutými krystaly. Aby rozšířil počet zájemců o svůj výrobek, pokračoval ve vývoji a dnes si můžeme zakoupit tyto prstýnky v obrovském množství tvarů a velikostí, které mají tekuté krystaly přímo ve svém obvodu, nebo v podobě například malého motýlka, srdíčka a podobně. K dostání jsou i prsteny se jmény vytvořenými obyčejným kovem, kolem kterého jsou již několikrát zmíněné tekuté krystaly.
name mood

Podle reklamy se jedná o prsteny, které mění škálu barev podle emocí nositele. Mohou prý ukázat emoce jako hněv, roztoužení, radost, spokojenost či nenávist. Ovšem skutečnost je mnohem jednodušší. Krystaly mění svou barvu podle tělesné teploty, která se mění podle zatížení organismu a podmínek v nichž se nachází.


Na českém internetu jsou takovéto prsteny k dostání již od nějakých 39 korun za kus. Stačí na seznamu do vyhledávače „Zboží“ zadat „Náladový prsten“ a rázem máte desítky odkazů na různé obchody.

Autor: Jirka Maier

12.12. 2008

Komentáře k článku

Nový komentář1 |

Nela4. 1. 2017 18.04

Podle mě je hezký jako ozdoba, která mění barvy. Ale nereaguje na náladu,ale na teplotu. To že reaguje na náladu si vymysleli aby zlákali lidí. Jinak je to super hračička.

Gameknight9996. 5. 2016 21.16

MArie:černá=vystresovaný/á hnědá=vystrašený/á žlutá=nervózní zelená=smíšené pocity světle modrá=v normálu modrá=uvolněný/á tmavě modrá=klidný/á růžovo-fialová=v dobré náladě oranžová=láskyplný/á světle zelená=romantický/á jinačí modrá=vášnivý/á fialová=velmi šťastný/á

Miki7. 2. 2015 15.58

Kde se dá sehnat?

esterka15. 7. 2014 11.26

Mám ho doma a funguje na TĚLESNOU TEPLOTU!

Dasa19. 6. 2014 12.11

Prstýnek mám, ale jsem alergická na obyčený kov a kůže mi po ním šmouhatí, v závislosti jak se potím. Mám ho jen na občasné nošení. Jinak fajn.

klarka dv26. 9. 2013 17.03

ten prsten je božííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí pořád jsem se platala kamárádek kde ho koupili řekla na macoše a jednoho dne jsme jeli na sdbu do rajce já atáta a brácha a sestřenka jme se šli kouknot tam byl totiž napsano galerie a tak jse se dívaly proste na suveníri a tak ta galerka a tam ten prsten byl pak jsme šli na zmrzukua na tě stbě jsme být nemohli protože tam nebilo mýsto tak ja a sestřenka jsme tátu přemluvily aby nam ho koupil a mi mu topak vrátilme jen jsem chtěla říc že jsou super a jak jsem tenhle vzkaz psala tak jasem homěla na prstě

LILI25. 8. 2013 17.11

já ho mám je super

Markýsek19. 7. 2013 16.11

Daj u nás na netu sehnat takovýdle prstýnky ( viz tady v článku na fotkách )?

Klára5. 2. 2013 18.31

Chci ten prsten!!!!!!

Blackgirl13. 11. 2012 13.36

mam ho doma a funguje

KidsLand.cz ©2017, loga
Pravidla používání webu

WEBDESIGN BY HAZMI

Mobilní zobrazení.
Doporučujeme